Tűzvédelem

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) határozza meg azokat a tűzvédelmi szabályokat, előírásokat, követelményeket, amelyeknek meg kell felelni egy adott létesítmény, építmény tervezésénél, létesítésénél, módosításánál, továbbá gépek, berendezések, eszközök és anyagok használatánál, valamint különböző technológiák bevezetésénél, alkalmazásánál.

A szakmai képesítési követelményekkel kapcsolatos előírásokat a 9/2015. (III. 25.) BM rendelet foglalja össze.

Tűzvédelmi szabályzat

Meghatározásra kerülnek a tűzvédelemmel kapcsolatos feladatok és kötelezettségek, az épületre, helyiségre vonatkozó használati előírások és szabályok, valamint az ellátó személyek felelősségi köre.

A gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, jogi személyeknek, jogi és magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteinek tűzvédelemmel és műszaki mentéssel kapcsolatos feladatait az 1996. évi XXXI. törvény határozza meg.

Tűzriadó terv

A tűzriadó terv magában foglalja az adott létesítményben esetlegesen létrejövő tűzre és/vagy robbanásra vonatkozó, előre látható és tervezhető információkat, az abból adódó feladatokat és megoldásokat, illetve személyi és technikai feltételeket, lehetőségeket. Célja, hogy probléma esetén a lehető legrövidebb idő alatt megtörténjen a veszély elhárítása, a veszélybe kerültek és a veszélyeztetett vagyontárgyak mentése, továbbá az egyéb anyagi károk csökkentése.  

Társasházak tűzvédelme

A társasházak tűzvédelmi szabályzatáról szóló előírásokat a 30/1996. (XII. 6.) BM rendelet határozza meg.

A háromnál több építményszinttel rendelkező és tíznél több lakó- és üdülőegységet magában foglaló épületben, épületrészben a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, ezek hiányában az épület, épületrész tulajdonosa köteles írásban kidolgozni, Tűzvédelmi Házirend elnevezéssel kiadni az épületre, épületrészre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályokat, és gondoskodni ezek megismertetéséről, megtartásáról és megtartatásáról.

Tűzvédelmi oktatás

A tűzvédelmi oktatás célja, hogy a munkavállalókban tudatosítsa a tűzmegelőzés fontosságát, továbbá azokat a tényezőket, feladatokat, amelyekkel megelőzhető a tűzeset kialakulása. Amennyiben mégis kialakul a veszélyhelyzet, a munkavállalóknak tisztában kell lenniük a tűzeseti intézkedésekkel, teendőkkel, illetve a végrehajtásukhoz szükséges ismeretekkel, kompetenciával kell rendelkezniük. A tűzvédelmi törvény szerint a munkáltató nem foglalkoztathatja azt a munkavállalót, aki a tevékenységéhez (munkakörének betöltéséhez) szükséges tűzvédelmi ismeretekkel nem rendelkezik.